Poutní slavnosti a Bitva u Liberce
Poutní slavnosti v Ostašově letos připomněly blížící se výročí bitvy u Liberce během sedmileté války. Ostašovští připravili v sobotu 23. dubna důstojnou připomínku této události. Na druhé straně Liberce se ale v ten den střílelo jak u Verdunu.
Příští rok tomu bude 260 let, co se střetla u Liberce vojska agresivních Prusů a „domácí” Habsburské monarchie o celkové síle 30 tisíc mužů. Rakouské vojsko tehdy prohrálo a Prusové táhli dál na Prahu. Ostašovské poutní slavnosti, které jsou primárně oslavou patrona tamního kostelíka - sv. Vojtěcha, významnou historickou událost od roku 2013 každoročně připomínají.
V očekávání je velká ukázka bitvy v jubilejním roce 2017, a její připomínkou letošní Poutní slavnosti začaly. Ostašovský kostelík byl pak místem tradiční sváteční mše konané vždy v období svátku sv. Vojtěcha 23. dubna. Samozřejmě nechyběl program ani zábava pro děti, koncerty, vojenský tábor z období sedmileté války a podobně.
„Letos bylo během slavností opět možné navštívit dobový vojenský tábor, tentokrát pod velením spolku historického šermu CORPORAL, který návštěvníky akce zavedl do historie nejen samotné bitvy, ale předvedl dobové uniformy či historické zbraně. Nechyběla ukázka přímého boje nebo života vojáků v táboře. Dalšími aktéry předváděcí akce byli dělostřelci z České Lípy a vojáci z Jeseníku. Rekonstrukci bitvy plánuje Spolek přátel Ostašova zorganizovat v mnohem větším měřítku příští rok, kdy chce zároveň upozornit na významné výročí bitvy,” uvedla Pavla Haidlová ze Spolku přátel Ostašova.
Akci v Ostašově přijel podpořit Ivan Langr, náměstek libereckého primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu. „Jsem poctěn, že mohu už podruhé za sebou zahájit ostašovské slavnosti s připomínkou historické bitvy z roku 1757. Je to znamením toho, že si jako člen vedení města této akce považuji, protože je už léta přínosem nejen pro zdejší občany, ale i pro celé město a také turistický ruch. Souběžně jsem tím chtěl vyjádřit i osobní postoj, že navzdory letošní konkurenční bitvě, ať je sebepompéznější a sebehlasitější, patří podle mě tato událost tradičně sem, do Ostašova,” řekl Ivan Langr.
Slova náměstka Langra vystihla podstatu poněkud schizofrenní situace v Liberci ohledně připomínek bitvy. Na druhé straně města, ve Veseckém areálu, se totiž ten samý den konala „konkurenční” akce ve velkolepém stylu.
Dvoudenní program v režii společnosti Archa 13 začal již v pátek v centru města, kde se to hemžilo životem z poloviny 18. století. Součástí byl třeba lazaret na Nerudově náměstí, spousta akcí na náměstí E. Beneše před radnicí nebo jízda vojska městem do Vesce, kde v sobotu vypukla válečná vřava. Páteční program byl zaměřený na školáky a jako pozvánka na sobotní akci do Vesce.
Ukázka bitvy ve Vesci byl celodenní program zakončený samotným představením pro několik tisíc návštěvníků. Vedle pěších pluků nechyběla dragounská jízda ani dělostřelectvo, které se postaralo o masivní zvukovou kulisu. Po závěrečném slavnostním defilé všech „armád” v centru areálu organizátoři slíbili, že ukázka bitvy v příštím roce bude ještě velkolepější.
Liberec tedy v příštím dubnu čekají pravděpodobně bitvy dvě. Jedna v Ostašově při tradičních pouti a druhá ve Vesci. Nepostaví se proti sobě jen desítky až stovky perfektně secvičených nadšenců v dobových kostýmech, ale virtuálně asi i organizátoři obou akcí, byť jsou původně z jednoho „rodu”…
Foto: Pavel Chmelík
—————