Jen předchozí projednávání konceptu územního plánu vyneslo 1 300 námitek a připomínek. Besedy bývaly vyhrocené. Námitky a připomínky mohou lidé podávat od 9. dubna do 20. června. "Očekáváme, že i k návrhu územního plánu bude spousta připomínek.
Problematických bodů není málo," předjímá náměstek pro územní plánování Jiří Rutkovský. Jedním ze sporných témat bude například doplnění chybějícího dopravního napojení obchodně-průmyslové zóny Sever na silnici I/13 přes Obloukovou ulici.
S ním návrh územního plánu počítá. Protesty se očekávají i v souvislosti s napojením průmyslové zóny Jih v Doubí na rychlostní silnici. Nově navržená silnice by totiž měla vést po stezce, kterou dnes využívají pěší,cyklistéči maminky s kočárky.
Námitky jsme nezohlednili, doprava se musí řešit
"Chtěli jsme námitky zohlednit a vést silnici jinudy a osobně bych preferoval jinou variantu, ale narazili jsme na to, že tato trasa je nejvhodnější. Doprava se musí řešit. Tento střet bude asi velký," konstatoval náměstek Rutkovský.
Cyklus debat začíná v úterý 9. dubna od 17 hodin v Lidových sadech. Ve stejný čas postupně zakotví ve všech městských částech. Závěrečné setkání, které bude besedou pro celé území Liberce, uzavře kolečko 6. června na radnici.
Na besedy naváže projednání návrhu podle stavebního zákona 13. června v Domě kultury. Informační kampaň bude širší. Na webu města úředníci vystaví návrh územního plánu, zájemci jej najdou i v budově nového magistrátu a v nákupní galerii Plaza.
Opozici vadí, že se k plánu nemohli vyslovit zastupitelé
Město také v historické zasedací místnosti v prvním patře budovy nového magistrátu otevřelo informační kancelář pro veřejnost. Lidé tam dostanou odpovědi na své dotazy, mohou tam ale také podat námitku k územnímu plánu.
Opoziční Změně pro Liberec ale vadí, že k návrhu územního plánu se nemohli vyjadřovat zastupitelé. "Radnice ho doteď v podstatě tajila. Rok jsme bez informací o tom, co se v územním plánu dělá. Budou sice veřejné besedy, což je dobře, pro mě je ale málo času na to, abych se s ním mohl seznámit," říká zastupitel Jaromír Baxa.
Podle náměstka Rutkovského je ale času dostatek. "Ze zákona musí být mezi zveřejněním a veřejným projednáním 45 dnů, což my bohatě splňujeme. Lidé mají dva a půl měsíce. Kampaň je razantní, máme například otevřenou informační kancelář, nebo informace v Libereckém zpravodaji. Kdo má zájem, informace se dozví," tvrdí Rutkovský.